08.04.2021

KONČÍ ZIMNÝ SPÁNOK

Kvietky, púčiky, mláďatá, slniečko... všetko sa okolo nás prebúdza. Ale my sme vôbec nespali. Poctivo sme sa od februára starali o sadeničky. A teraz sme sa postarali aj o trávnik, aby sa nám krásne zelenal. Prekyprili a pohnojili sme pôdu. Povysádzali prvú zeleninu a letničky. Polievame, čistíme, vysádzame, orezávame, staráme sa o mláďatá... A stihli sme aj napíliť drevo na zimu, lebo už teraz musíme myslieť na to, čo bude. 

27.01.2021                foto: Shutterstock

DARUJTE  2 % 

Pomáhať sa dá rôzne. Každý z Vás má možnosť rozhodnúť aspoň čiastočne o tom, ako bude použitá časť Va-šej dane. Peniaze, ktoré ste na daniach zaplatili tak môžu byť použité na dobrú vec. Budeme vďační, ak sa pri vypĺňaní daňového priznania alebo ročného zúčtovania dane rozhodnete pre nás a uchádzame sa tak o Vašu dôveru, podporu a priazeň. 

Viac informácií tu.

25.09.2020

KUCHYŇA A JEDÁLEŇ AKO NOVÉ

Takúto krásnu mozaiku sme vyčarovali z keramických dlaždičiek. Najprv treba rozbiť kladivom dlaždičky na malé kúsky, a potom trpezlivo a precízne vyskladať "puzzle" na vopred upravený podklad. Po uschnutí vyškárovať. Trpezlivosť a precíznosť pri práci sa vyplatila. Odmenou je nám mozaika, ktorá je pre všetkých naozaj veľmi originálna.

 

06.07.2020

RÍBEZĽOVÉ DŽEMOVANIE

Ríbezľový lekvár na vianočné pečivo musí byť. Sezóna dozrievania ríbezlí je v plnom prúde, a tak džemujeme. Každú flašku označíme štítkom a šup do komory. Ak bude pekné slniečko a dobrá úroda, môžeme sa tešiť aj na chutné ríbezľové koláčiky, ríbezľový nákyp alebo aj na palacinky s ríbezľovou omáčkou. Je to len na nás, na našej fantácii a na našom vlastnom snažení.

02.04.2020

PESTUJEME

S pestovaním priesad sme začali už vo februári, keďže ich vypestovanie nejaký čas trvá. Priesady pestujeme aj vo fóliovníku, a aj keď sa to zdá na prvý pohľad jednoduché, nie je to tak. Mladé rastlinky potrebujú na správny rast a vývin pravidelnú a dôslednú starostlivosť. Zakrátko ich budeme presádzať do záhrady. Vyrastie nám zelenina čerstvá, zdravá, chrumkavá a bez chémie, ale hlavne - naša.

24.02.2020

STAVBA MODELU LODE

V našej vitríne pribudol model lode. Na zloženie takéhoto modelu je potrebná remeselná zručnosť a značná dávka trpezlivosti, najmä pri drobných dieloch, kde sú hlavnými nástrojmi pinzeta a ihla. A hoci sme suchozemci, jeden z našich klientov dostal od rodinného príslušníka na Vianoce model lode, a tak sa trpezlivo venoval jeho skladaniu. Dnes bola loď dokončená a zdobí naše centrum.  

20. decembra 2019

KNIHA AKO DAR

V období od 5.12.2019 do 12.12.2019 mohli študenti Univerzity Tomáše Bati v Zlíne, Ústav školní pedagogiky, doniesť knihu, ktorú by radi darovali nášmu centru. Študenti podonášali mnoho kníh a obohatili knižnicu nášho centra. Veľmi pekne ďakujeme Univerzite Tomáše Bati  za toto krásne gesto a takisto všetkým študentom, ktorí sa s nami podelili o zážitok z čítania.

29. novembra 2019

VIANOČNÁ VÝZDOBA

Dnes sme si naše centrum ozdobili nádhernými vianočnými ikebanami, ktoré sme vyrábali z rôznych prírod-ných materiálov. Tieto symboly najkraj-ších sviatkov v roku vdýchli nášmu centru vianočnú atmosféru.

04.02.2021

HOTEL PRE HMYZ

Myslíme na to, že nielen zvieratá ale aj hmyz prichádza o svoje prirodzené prostredie pre život. Využili sme vlastnú fantáziu a z recyklovaných materiálov sme spoločne zhotovili hotel pre hmyz. Lienky, motýle, osamelé včely, či drobučké dravce prilákame na jar do našej záhrady a tie nám budú pomáhať v biologickej ochrane rastlín. Naša záhradka tak bude priateľskejšia k malým ale veľmi užitočným obyvateľom.

21.12.2020              

VIANOČNÉ PRIANIE

Vianočné sviatky sa nezadržateľne blížia. Prajeme Vám prežitie sviatkov v harmónii a duchovnej pohode. Sviatok je hodnota. Snívajme a myslime vzájomne na seba. Tešme sa z jednoduchých a zároveň nádherných vecí. Veď jednoduchosť a neha sú pre nás tým najlepším odrazovým mostíkom k skutočnému naplneniu Vianoc. Vianoc ukrytých v srdci. Prajeme krásne prežitie Vianoc v láske a zdraví.

24.07.2020

NÁVŠTEVA ZOO

Vybrali sme sa na celodenný výlet do bratislavskej Zoo. Počasie nám prialo a my sme videli zvieratá od výmyslu sveta.  Každý z nás si prišiel na svoje. Videli sme aj také, ktoré už vo voľnej prírode nežijú. Dozvedeli sme sa, že viac ako tridsiadka vzácnych druhov v tejto Zoo je zapojená do Európ-skych záchranných programov. Prežili sme krásny deň, ale zároveň sme si uvedomili krehkosť našej planéty.

  

09.04.2020

VEĽKÁ NOC

Prajeme Vám krásne a hlavne pokojné veľkonočné sviatky, najmä v tomto náročnom období. A hoci tento rok možno počas Veľkej noci k stolu nezasadne celá rodina a šibači neprídu, prajeme Vám najmä veľa pozitívnej energie do nastávajúcich dní, a nech Vás tieto sviatky naplnia pokojom a láskou.

 

21.03.2020

UŠILI SME SI RÚŠKA

Ochranné rúška na tvár sú momentálne vzácnym artiklom, a preto sme zapojili svoju kreativitu a rúška si ušili svojpomocne. Sú to viacvrstvové rúška, ktoré sa môžu prať, žehliť, opakovane použiť, a navyše sú estetické. Snažíme sa zvládať túto ťažkú situáciu najlepšie ako vieme. Prajeme aj Vám a všetkým ľuďom veľa síl v týchto náročných časoch.

03.01.2020

ŠPORTOVÉ HRY

Ani studený január a jeho mrazivé počasie nám v piatok nestálo v ceste zorganizovať športové hry. Vyrazili sme na neďaleké ihrisko a na čerstvom vzduchu sme odohrali niekoľko nohejbalových turnajov. Po návrate do centra sme pokračovali v športových hrách, a to hraním spoločenských hier a šachu. 

6. decembra 2019

MIKULÁŠ

Mikuláš neobišiel naše centrum a zavítal k nám i tento rok. Mikulášsku tradíciu sme si uctili s veľkou húžev-natosťou a pripravili sme rozličné pečivo a koláčiky. Tento kresťanský sviatok nesie v sebe silné sociálne posolstvo – ľudia sú radi obdaruvá-vaní, ale aj radi obdaruvávajú – a tak sme si v centre drobnosťami urobili vzájomnú radosť.

29.01.2021

ŠPORTOVÝ DEŇ

Športový deň je prirodzenou súčasťou resocializačného programu. Posledný januárový piatok patril lukostreľbe, šípkam, stolnému tenisu a hádzaniu lopty do basketbalového koša. Na čerstvom vzduchu sme sa príjemne uvoľnili, trénovali sme sústredenie, komunikovali spolu, snažili sme sa o víťazstvo a nakoniec sme sa obdarili vopred zhotovenými medailami. Zašportovali sme si, a cítime sa šťastnejší. A tak to má byť. 

30.11.2020

UŽ DÝCHAJÚ VIANOCE

Vianoce sú, keď všade rozvoniava vôňa koláčikov. Vianoce sú pokoj a vnútorná pohoda. Spoločne sme si vyrobili krásne ozdoby na okná a ikebany z prírodných materiálov. Vianoce sú teraz v našom centre všadeprítomné. 

 

 

 

 

14.07.2020

VYRÁBAME KOZÍ SYR

Vraj je výroba syra z kozieho mlieka celá veda, a vraj sa môžete úplne stratiť v množstve náročných postupov a odborných rád. My sme sa však nenechali odradiť a pustili sme sa do výroby pravého domáceho syra z čerstvo nadojeného kozieho mlieka. Výsledok vidíte samy. Syr sa nám podaril. Chutil nám o to viacej, že sme si ho urobili samy. A nabudúce budeme vyrábať opäť.   

04.04.2020

POMÁHAME DRUHÝM

Aj my prikladáme ruku k dielu a pomáhame vyrábať rúška pre tých, ktorí ich potrebujú. Pripojili sme sa tak k veľkej komunite ľudí, ktorých spája ochota pomáhať. Meriame, vystrihu-jeme, šijeme a - darujeme. A kým sa nám zvyšujú manuálne zručnosti a udržujeme si úroveň jemnej motoriky, zároveň podporujeme vzájomnú spolupatričnosť.  

 

09.03.2020

ZÁKAZ NÁVŠTEV V CENTRE

Prítomnosť koronavírusu na Slovensku je potvrdená, zdravá opatrnosť a rešpekt je preto na mieste. Neúčinkujú naň antibiotiká a overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje. Preto sú na základe rozhodnutia riaditeľa od 09.03.2020 zakázané akékoľvek návštevy v našom centrenedopo-ručujú sa ani priepustky našich klientov domov. Uvedené platí do odvolania. Ďakujeme za pochopenie.

24. decembra 2019

VIANOCE

Začali najkrajšie sviatky v roku a v našom centre sme sa na nich dôkladne pripravili. Prežijeme ich spoločne, v čo najväčšej pohode. Vyrobili a rozposlali sme ručne vyrobené vianočné pozdravy pre svojich blízkych a vzájomne si darujeme dobrý pocit a svoju účasť. Prajeme aj Vám krásne prežitie týchto sviatkov a len to najlepšie v novom roku.

3. decembra 2019

PREDNÁŠKA

Pre žiakov SOŠ J. Čabelku v Holíči sme zrealizovali prednášku o závislosti a jej dopade na osobu jednotlivca. Bola popretkávaná skutočnými príbeh-mi človeka, ktorý si prešiel peklom závislosti. Žiakom bola postupne od-haľovaná skutočnú tvár drogy. Pred-náška ich veľmi zaujala a v plnej miere využili vytvorený priestor pre otázky a odpovede.